Hyggefood Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Hyggefisk)’den verdiğiniz sipariş ile birlikte aşağıdaki şartları ve kuralları uygulamayı kabul etmiş sayılırsınız. Bu beyan Hyggefood Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (hyggefisk.com) ürünlerinin Sipariş, Sevkiyat-Teslimat ve İade politikalarını içerir. 

Sözleşme Tarihi: Satıcının hyggefisk.com web sitesi üzerindeki süreç ve alıcının işlemleri doğrultusunda; sipariş kaydının oluşturulduğu tarih, sözleşme tarihi olarak geçerli sayılacaktır.

1. Sipariş ve Ödeme:

a) Sipariş vermek için alınan kişisel bilgileriniz yalnızca hizmete yönelik alınmakta ve saklanmakta, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır. (detay için Gizlilik Politikası ve Fikri Mülkiyet Hakları)

b) Sipariş verdiğinizde teyit için e-posta alacaksınız. Bu e-posta geldiğinde siparişi, teslimat tarihi ve adresini, farklıysa fatura adresini kontrol etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Eğer teyit e-postası almazsanız, hyggefisk’i arayıp siparişi teyit etmek yine sizin sorumluluğunuzdadır.

c) Türk Lirası cinsinden olan fiyatlarımız önceden bildirmeksizin değişebilir. Ödemesi yapılmış siparişler için ek ödeme istenmez.

e) Ödemelerinizi kredi kartı veya havale ile gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartlı ödemeler İyzico firmasının iyzilink ara yüzü ile gerçekleştirilmektedir. İyzilink ara yüz ile hyggefisk’e sipariş verilip siparişin tamamlanmaması durumunda Hyggefisk siparişi iptal etme hakkına sahiptir. Havale ile ödemelerde, kurumumuza ait banka hesaplarına eksik ödeme yapılması durumunda hyggefisk siparişi iptal etme veya değiştirme hakkına sahiptir.

f) Teslimat ve fatura adresleriniz farklı ise sipariş sırasında notlar kısmında sistemde bildiriniz. Paketleriniz size fatura ile teslim edilir. İrsaliyeli fatura imzalanmadan teslimat gerçekleşmez.

2. Sevkiyat Prosedürü:

Sipariş onayı mailinin gönderilmesiyle birlikte, ürün/ürünler satıcının anlaşmalı olduğu kargo şirketine verilir. Sevkiyatlar, sipariş onayı gerçekleştikten sonra 1-3 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Siparişlerin saat 16:00’dan sonra gerçekleşmesi durumunda, sipariş tarihi olarak bir sonraki iş günü olarak dikkate alınacaktır. Bayram ve pazar günlerinde teslimat yapılmamaktadır.

3. Teslimat Prosedürü:

Ödemesini internet üzerinden yaptınız ürün eğer stoklarımızda kalmamış ise en az 4 (Dört) en fazla 30 (otuz) gün bekleme süresi vardır. Ürün bu tarihleri arasında tüketiciye verilemez ise yaptığı ödeme kendisine iade edilir.

Ürün/ürünler satıcının anlaşmalı olduğu kargo ile alıcının adresine teslim edilecektir. 

a) Ürünler, Kargo şirketlerinin adres teslimatı yapmadığı bölgelere telefon ihbarlı olarak gönderilir.

b) Kargo Şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelerde, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve eksiklik olduğu hallerde, bazı sosyal olaylar ve doğal afetler gibi durumlarda belirtilen gün süresinde sarkma olabilir. Bu sarkmalardan dolayı alıcı satıcıya herhangi bir sorumluluk yükleyemez. Ürün, Alıcı’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve/veya Alıcının yerinde olmamasından doğabilecek ekstra kargo bedellerinden satıcı sorumlu değildir. Belirtilen günler içeriğinde ürün/ürünler müşteriye ulaşmadıysa teslimat problemleri müşteri hizmetlerine hello@hyggefisk.com e-mail adresi kullanılmak sureti ile derhal bildirilmelidir.

c) Zarar görmüş paket durumunda; Zarar görmüş paketler teslim alınmayarak Kargo Şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer Kargo Şirketi yetkilisi paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, paketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkı alıcıda vardır. Paket Alıcı tarafından teslim alındıktan sonra Kargo Şirketinin görevini tam olarak yaptığı kabul edilmiş olur. Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın Alıcı’da kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda SATICI Müşteri Hizmetlerine bildirilmelidir. Kargo hasar tutanağı olmayan ürünler iade kabul edilemez. 

3. Cayma Hakkı:

Alıcı, sözleşme konusu ürününün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren yedi (7) gün içinde cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkinin kullanılabilmesi için bu süre içinde Satıcıya faks veya elektronik posta ile bildirimde bulunulması ve ürünün kullanılmamış ve ambalajının zarar görmemiş olması şarttır. Bu hakkin kullanılması halinde, 3. kişiye veya Alıcıya teslim edilen ürünün Satıcıya gönderildiğine dair kargo teslim tutanağı örneği ile satış faturası aslinin iadesi zorunludur. 

Bu belgelerin ulaşmasını takip eden 7 gün içinde ürün bedelinin Alıcının kredi kartı hesabına iade edilmesi için SATICI ilgili banka nezdinde girişimde bulunur. Ürün bedelinin iadesinde banka tarafındaki aksaklıklardan dolayı SATICI sorumlu tutulamaz. Satış faturasının aslinin gönderilmemesi durumunda katma değer vergisi ve varsa diğer yasal yükümlülükler iade edilmez. Cayma hakki nedeni ile iade edilen ürünün kargo bedeli Alıcıya aittir. 

Cayma hakkının kullanabilmesi ürünün ambalajının açılmamış, herhangi bir değişiklik yapılmamış, ürünün deforme olamamış ya da ürünün orijinal dizaynının bozulmaması şartına bağlıdır.

Kargo taşınması sırasında kırılmış, bozulmuş veya hasar görmüş bütün ürünler teslim alınmayarak alıcı tarafından Kargo şirketi yetkilisine tutanak tutturulmak şartı ile kargo hasar teslim tutanağı ile satıcı tarafından iade alınır. Kargo hasar tutanağı olmayan ürünler iade kabul edilemez.