HYGGE FELSEFESİ

Hygge felsefesi, Danimarka topraklarında doğmuş olup Danimarkalılar tarafından mutluluğa açılan her kapı hygge olarak tanımlanmıştır. Bu bazen yakın arkadaşlar ile şömine ateşinin tadını çıkarmak iken bazen ise daha önce denenmemiş lezzetlerin uyandırdığı hisler olmuştur. Hygge her ne kadar Danca bir kelime olsa da tüm insanlığın yıllar boyu tarifini yapmakta güçlük yaşadığı o eşsiz anları dile getirirken imdatlarına koşan bir tercüme kabul edilebilir.

Kimi zaman fiil kimi zaman ise nesnedir, hatta bir hayal bile hygge olabilir. Kimilerine göre mutlu olmanın sırrı hayat puzzle’ını hygge parçalar ile tamamlamaktır. Mum ışığının usulca aydınlattığı bir akşam yemeği sofrası, bir hygge dokunuş ile eşsiz hale getirilebilir. Mutlu ve huzurlu bir yaşamın sırrı çok gizli değildir, aslında herkes hygge anları bilir; hygge felsefesini yaşamak insanın kendine verdiği bir değerdir.

H Y G G E (huge, höge, hoga vb siz nasıl okumak isterseniz) net bir tanımı olmayan, herkesin kendini mutlu hissedebilceği kavramları taşıyan bi felsefe. Danca kavram şöyle anlatılıyor : “samimi ortamlar yaratma sanatı” , “ruhun sıcacık hissetmesi”, “tüm dert, sıkıntı ve sinir bozucu şeylerden uzak olma durumu”, “rahatlatıcı ve mutluluk veren şeylerden keyif alma” , “en sevdiklerinle birlikte olma durumu”.. vb vb.. Nerdeyse her sene dünyanın en mutlu ülkesi seçilen Danimarka’da doğan bu felsefe mutluluktan çok bir yaşam felsefesi haline geliyor!

Mum ışığı, dostlarla yenen keyifli ve uzun yemekler, sevdiğiniz bir kitabı okumak, hatta bazen sadece içtiğiniz kahvenin en sevdiğiniz kupada olması. İşte hygge’nin temelleri bu küçük dokunuşlar, mutluluklar. Hygge gün içinde farkında olmadığımız o küçük mutlulukları, küçük detayları ortaya çıkarmamızı sağlayıp aslında sahip olduğumuz mutlulukları bize hatırlatıyor.

EN

/

TR

LET US SHOW YOU HOW TO MAKE FRIENDS WITH FOOD

Form received.

The server encountered an error.

Submitting Form...

Hyggefisk bir Hyggefood ürünüdür© 2018 HYGGEFISK

Hyggefood Gıda San. ve Tic. A.Ş.

İkitelli OSB Mah. YTU İkitelli Teknopark Sok. No:1/1B23 34490

Başakşehir/İstanbul

TURKEY

MON - FRI | 8AM - 5PM